برگزاری پنجمین رویداد “تجربیات استارتاپی” توسط مرکز نوآوری و کارآفرینی طرفه نگار

برگزاری پنجمین رویداد “تجربیات استارتاپی” توسط مرکز نوآوری و کارآفرینی طرفه نگار

رویداد تجربیات استارتاپی یا همان Startup Experience توسط مرکز نوآوری و کارآفرینی طرفه‌نگار، روز پنجشنبه 28 دی ماه در مجتمع نوآوری و فناوری دانشگاه الزهرا تعدادی از استارتاپ‌ها برگزار شد. در این نشست دکتر یوسف قاسمی، دکترای حقوق تکنوژی و فارغ‌التحصیل دانشگاه سوربن فرانسه ضمن بررسی چالش‌های حقوقی استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوآور در ایران و جهان، به پرسش‌های شرکت‌کنندگان پاسخ داد. قاسمی با اشاره به مهم ترین موانع حقوقی کسب‌وکارهای نوپا در کشور، توصیه کرد استارتاپ‌ها در مراحل آغازین فعالیت‌شان، ضمن شناسایی مجوزهای حیاتی مرتبط با حوزه خود، صرفا در موارد ضروری که به حیات کسب‌وکار آن‌ها مرتبط می‌شود، وقت و انرژی‌شان را معطوف به این موضوعات کنند. او مواردی چون تنظیم اساسنامه‌ها، قراردادها، معاملات سرمایه‌پذیری و آشنایی با مقررات و ملاحظات حقوقی و قانونی مرتبط با هر کسب‌وکار را لازمه راه‌اندازی استارتاپ در ایران عنوان کرد.
قاسمی با اشاره به تغییرات مفاهیم و مقررات مالکیت فکری در دنیا، به چالش‌های حقوقی کسب‌وکارهای پلتفرمی و الزاماتی که در سال ۲۰۱۸ در ارتباط با این کسب‌وکارها از سوی اتحادیه اروپا اعمال خواهد شد اشاره و به‌ویژه در حوزه حقوق مرتبط با بیگ‌دیتا و امکان جابه‌جایی داده‌های کاربران بین پلتفرم‌ها نکاتی را مطرح کرد. به گفته او در آینده نزدیک وقتی کاربری از یک پلتفرم به پلتفرم رقیب کوچ می‌کند، پلتفرم اول ملزم خواهد بود دیتاها و سوابق او را در اختیار رقیب بگذارد.
نحوه ارزشگذاری استارتاپ‌ها یکی دیگر از موضوعات مطرح‌شده در این نشست دوساعته بود که قاسمی با اشاره به تجربه‌های خود در خصوص ارزشگذاری استارتاپ‌های بزرگ در کشور تاکید کرد: مهم‌ترین اصل در ارزش گذاری یک کسب‌وکار نوپا، استعداد، توان و ظرفیت بنیان‌گذاران آن است، اما از آنجا که براوردها از نیروی انسانی معمولا برآوردی کیفی است، در ارزش گذاری‌ها کمتر به آن توجه می‌شود و بیشتر به اعداد و ارقام بیزنس‌پلن تکیه می کنند. با این حال او به استارتاپ‌های ایرانی توصیه کرد در تعریف مزایای نسبی و مطلق خود از همان ابتدا دقت و برنامه‌ریزی داشته باشند و مهم‌ترین دارایی خود را تیم‌شان تعریف کنند.
تعدادی از بنیان‌گذاران و مدیران استارتاپی نیز که در این نشست حضور داشتند ضمن بیان تجربیات حقوقی و مشکلاتی که در ارتباط با واگذاری سهام، جذب سرمایه‌، اخذ مجوزهای اداری، قیمت‌گذاری و… داشته‌اند، مهم‌ترین چالش حقوقی کسب‌وکارشان را مطرح و پاسخ‌هایی دریافت کردند.
مرتضی دانش، مدیرعامل مرکز نوآوری و کارآفرینی طرفه‌نگار هم در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه این پنجمین نشست از این سلسله دورهمی‌هاست تاکید کرد این نشست‌ها با هدف انتقال تجربه و افزایش سطح دانش جامعه استارتاپی در حوزه‌های موردنیاز استارتاپ‌ها در هفته‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت.

نظرات کاربران
فروشگاه آنلاین Shop.torfehnegar.ir
مشاوره فروش 021 22221142
پشتیبانی تلفنی 021 23067
درخواست پشتیبانی