گزارش سال 95 کافه بازار

گزارش سال 95 کافه بازار

33میلیون نصب فعال ، انتشار حداقل یک برنامه از سوی 21500 توسعه دهنده و انتشار 111هزار و 600 برنامه ، خلاصه ی آماری است که در سال 95 در کافه بازار به دست آمده است . رشد چشمگیر این سال نشان می دهد صنعت برنامه های موبایل ظرفیت زیادی برای ادامه گسترش در کشور دارد . تعداد فعالان این صنعت در سال های اخیر با سرعت فزاینده ای رشد کرده است و کافه بازار تلاش می کند اطلاعات مورد نیاز این فعالان را به صورت کاملاٌ شفاف در اختیار علاقمندان قرار دهد .
در این گزارش به ارائه آمارهایی از فعالیت این صنعت در سال گذشته و مقایسه ی این آمارها با سال های گذشته پرداخته شده است .

متغیرهای کلیدی
پس از رشد سریع تعداد کاربران در سال های 93، 94 ، نصب بازار در پایان سال 95 به 33 میلیون رسید . منظور از نصب فعال ، تعداد دستگاههایی است که در یک زمان معین بازار روی آنها نصب بوده است . بنابراین می توان گفت در هر خانواده ایرانی به طور متوسط 1.4 نفر کاربر بازار وجود دارد .

حساب های کاربری تایید شده تا پایان سال 95 به بیش از 19.6 میلیون رسید و از این تعداد 29 درصد حداقل یک بار از بازار خرید کردند . نکته ی قابل توجه این است که حدود 58 درصد کسانی که از بازار محصولی خریدند ، حداقل یک بار دیگر خرید خود را تکرار کرده اند .

این نمودار تعداد توسعه دهندگان جدید فعال هر سال را نشان می دهد. منظور از توسعه دهنده ی فعال هر سال، تعداد توسعه دهنده هایی است که در آن سال اولین برنامه خود را منتشر کرده اند . همانطور که مشاهده می شود شیب افزایشی توسعه دهندگان جدید در سال 95 هم حفظ شده است و حدود 60 درصد کل توسعه دهندگان فعال، اولین برنامه ی خود را در دو سال اخیر منتشر کرده اند . 10451 تیم توسعه دهنده در سال 95 از بازار کسب درآمد داشتند .

تعداد برنامه های منتشر شده در سال 95 بیش از هر سالی بوده است. بر اساس اطلاعاتی که در نمودار مشاهده میشود، حدود 47درصد برنامه های منتشر شده بازار درسال 95 منتشر شده است.تقریباٌ90درصد از برنامه های فعلی بازار توسط توسعه دهندگان ایرانی تولید شده اند.

کاربران بازار برای خرید کردن، ثبت نظر و امتیاز به حساب کاربری نیاز دارند.علاوه بر این تمام حساب های کاربری کافه بازار تائید(verify) شده است. کافه بازار از اواخر سال 94 امکان ساخت حساب کاربری با شماره تلفن را در اختیارکاربران خود قرار داد. پس از ایجاد این امکان تعداد حساب های کاربری تائید شده به سرعت افزایش یافت و در پایان سال 95 تعداد حساب ها به 2.5 برابر تعداد حساب های ابتدای این سال رسید.

در سال 95 همچنین تعداد تراکنش مالی کاربران به بیشترین میزان خود رسید. در این سال بیش از 12 میلیون خرید از برنامه های فروشی و یا محصولات درون برنامه ای انجام شد که برابر 5درصد از کل تراکنش های منجر به خرید اینترنتی کشور در سال است.
از اوایل دی ماه سال 95 امکان پرداخت با اعتبار اپراتور نیز در اختیار کاربران قرار گرفت و انتظار میرود این میزان در سال 96 نیز افزایش پیدا کند.

اگر چه درآمد همه مدل های درآمدی در سال 95 افزایش یافت اما بیشترین افزایش نسبت به سال 94 متعلق به فروش محصولات درون برنامه ای بود که درآمدی بالغ بر 600 میلیارد ریالی داشت. علاوه بر این کافه بازار به منظور جا افتادن مدل درآمدی اشتراک، حمایت های ویژه ای را برای محصولات اشتراکی در نظر گرفت و درامد توسعه دهندگان این محصولات به 2.7 میلیارد ریال در سال 95 رسید.

نمودار زیر نشان می دهد 36درصد ازخریداران سال 95 فقط برنامه های فروشی و 43درصد آنها فقط محصولات درون برنامه ای خریده اند. مطابق این آمار حدود 21درصد از خریداران این سال اقدام به خرید ترکیبی از برنامه های فروشی و محصولات درون برنامه ای کرده اند.

همینطور که مشاهده می کنید در این سال بیش از 3 میلیون کاربر حداقل 1 بار از بازار خرید کرده اند که این میزان 45درصد بیش از خریداران سال 94 میباشد.

نمودار زیر متوسط ماهانه هر خریدار در اسفند ماه هر سال را نشان می دهد. متوسط خرید کاربران خریدکننده در اسفند ماه 95 بیش از 180 هزار ریال بود که 80 هزار ریال افزایش را نسبت به اسفند ماه 94 نشان می دهد. متوسط خرید ماهانه هر خریدار نشان می دهد کاربرانی که در یک ماه خرید کرده اند، بطور متوسط چه مبلغی در آن ماه مشخص پرداخته اند. بنابراین کاربرانی که در آن ماه خرید نداشته اند، در محاسبه این متغیر در نظر گرفته نشده اند.

برچسب ها :
نظرات کاربران
فروشگاه آنلاین Shop.torfehnegar.ir
مشاوره فروش 021 22221142
پشتیبانی تلفنی 021 23067
درخواست پشتیبانی