تحلیل اقتصاد جهانی از نگاه آمار در سال 2016

تحلیل اقتصاد جهانی از نگاه آمار در سال 2016

تولید ناخالص داخلی: علی رغم نتایج رأی‌گیری و تصمیم به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، GDP انگلیس ضمن رشد، نسبت به اروپا پیشی گرفت. وضعیت ژاپن با ابهام همراه بوده، امریکا تثبیت نسبی داشته و کاهش ملایم شیب تولید ناخالص داخلی در چین، همچنان مقتدرانه است.

نرخ بیکاری: پس از گذشته چندین ماه کاهش بیکاری در نیروی کار در بازار امریکا، مجدداً نرخ بیکاری در کاهش یافت. این نرخ در اروپا نزدیک به ده درصد است.

قیمت‌های مصرف‌کننده: نرخ تورم قیمتی مصرف‌کننده، حدود دو درصد بوده است. هرچند در سایر مناطق به دلیل نوسان نرخ دلار، افزایش قیمت مصرف‌کننده داریم اما در ژاپن همچنان تعدیل قیمت را شاهد هستیم.

بازده ده‌ساله اوراق قرضه دولتی: برخی از تحلیل‌گران براین عقیده‌اند که دوران طلایی بازار سی ساله در اوراق قرضه دولتی با وقایعی نظیر روی کار آمدن آقای ترامپ برچیده شده است.

بازار سهام: وضعیت برای سرمایه‌گذاران در بازارهای نوظهور سهام به‌ویژه پس از پیروزی ترامپ در امریکا مناسب بود.  اما این وضعیت در بازار سهام انگلیس نیز به‌دلیل ضعف پوند، برای سرمایه‌گذاران مناسب بود.

نرخ برابری ارز: خروج انگلیس از اروپا سبب افت پوند در برابر دلار شد در حالی‌که به دلیل انتظارات از نتایج انتخابات امریکا و پیروزی ترامپ، دلار تقویت شد. چین نیز اندکی از اندوخته‌های خود را برای جلوگیری از کاهش قیمت یوان در برابر دلار صرف کرد. ورود ترامپ به عرصه سیاست، ضربه شدیدی به پزوی مکزیک وارد کرد اما سایر ارزهای موجود در بازارهای نوظهور سهام، نظیر ترکیه و مالزی در نوسان هستند. روبل روسیه که متکی بر نفت است بر خلاف روند سایر ارزها حرکت کرده است.

 

منبع: اکونومیست[1] 24دسامبر 2016

ترجمه: محمد مهدی واحدی- بازاریابی گروه

 

نظرات کاربران
فروشگاه آنلاین Shop.torfehnegar.ir
مشاوره فروش 021 22221142
پشتیبانی تلفنی 021 23067
درخواست پشتیبانی