تاثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد

تاثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد

به طراوت و زیبایی گل …

طبیعت و زیبایی های آن همواره الهام بخش بشر برای خلق آثار بدیع و تلطیف روح و روان است . دامان سبز طبیعت مأمنی برای فرار از هیاهوی دنیای بیرونی و درونی ست ، پس زیبا ست اگر بتوانیم با شاخه ای گل و یا گلدانی کوچک همواره بخشی از طبیعت را همراه یا در کنار خویش داشته باشیم. آغاز سال جدید فرصت خوبی برای این کار است.

● گل در نگاه نخست

نتایج پژوهش پژوهشگران رفتارشناسی دانشگاه روگرز (Rutgers) در نیوجرسی آمریکا نشان می دهد، ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن راهی ساده، اما مهم جهت کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمی است که در این بین کاشتن گل و گیاه و یا دریافت هدایایی مانند گل می تواند بیش از هر چیز شادی و طراوت را به انسان هدیه دهد.

پژوهش ها نشان می دهد خریدن گل، کاشتن گل و گیاه و به طور کلی نگاه کردن به گل باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می شود.
پروفسور جنت هاویلند جونز روانشناس از دانشگاه روگرز می گوید: «نکته جالب توجه درباره نقش گل در سلامت روحی روانی افراد آن است که فرد با تماشا کردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زیبای آن می تواند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگرداند؛ در واقع گل عاملی جهت تعدیل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل عاملی جهت ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است.»
▪ یافته های جدید
ده ماه مطالعه مستمر پژوهشگران دانشگاه روگرز درباره رابطه بین گل و گیاه و سلامت روانی افراد نتایجی را به این شرح نشان داد:
۱-گل و گیاه به ویژه دریافت حتی یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل به سرعت می تواند روحیه شخص را تغییر داده و او را شاد و هیجان زده کند. لبخند، اولین و مهم ترین نشانه این تغییر است. احساس شادی و سرزندگی در همه افراد و در هر سنی به سرعت و به خوبی نمایان می شود.
۲-گل نگاه کردن یا دریافت گل می تواند به مدت طولانی روی حالات روانی فرد تأثیر گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون کند، به طوری که افرادی که در محیط اطرافشان منزل، محل کار و… گل و گیاه وجود دارد بیش از دیگران دو تا چهار برابر آرام، مهربان، شاد و با گذشت بوده و می توانند این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل کنند، بنابراین پژوهشگران توصیه می کنند همواره یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل در معرض دید خود داشته باشید.

۳-هدیه دادن یا هدیه گرفتن گل می تواند برقراری ارتباط میان افراد را تسهیل کند که این به ویژه درباره همسران، فرزند و والدین بسیار با اهمیت است.
۴-گل و گیاه باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و آرامش (well being)،احساس شادی و رضایت (happiness)، صمیمت (intimacy) و آرامش (calm) در افراد می شود. رنگ گل ها نکته بسیار پراهمیتی است، به طوری که گل ها با رنگ ملایم صورتی، سفید، بنفش و… حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق داده و گل ها با رنگ های گرم و تند قرمز، زرد، نارنجی و… حس او را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می برد.
۵-گل نشانه مشارکت و دوستی است، چرا که با هدیه دادن گل، لذت بردن از زیبایی را با یکدیگر تقسیم می کنیم.
دکتر جونز می افزاید: دریافتیم گل و گیاه نه تنها بر احساسات شخصی افراد که روی رفتارهای برونی و اجتماعی فرد نیز تأثیرگذار است.
پژوهشگران دانشگاه داکوتای شمالی آمریکا با بررسی بیش از ده هزار نفر در طول یک سال دریافتند هر فرد ۵ ثانیه پس از دریافت یک شاخه یا دسته گل و یا یک گلدان گل به عنوان هدیه، یکی از این سه عکس العمل را بروز می دهد:
لبخند حاکی از ادب، احترام و تشکر
لبخند حاکی از دوستی و صمیمیت
لبخند هیجان زده همراه با عکس العمل یا کلامی خاص
هریک از این عکس العمل ها بسته به شخصی که گل را هدیه گرفته و یا شخصی که گل را هدیه داده است، متفاوت بوده و به حس شخص نیز مرتبط است. اما نکته مهم آن است که یکی از این سه نوع لبخند و گاهی تلفیقی از هر دو، درست ۵ ثانیه پس از دریافت گل، بدون اراده، بروز می کند که این نشان از تأثیر«زیبایی گل» روی مغز است.
▪ چند نکته

یافته ها نشان می دهد، فضاسازی منزل یا محل کار باید به گونه ای باشد که گل و گیاه به خوبی در معرض دید افراد قرار گرفته و بخشی از فضای منزل به این مسأله اختصاص یابد. این فضا می تواند با استفاده از چند شاخه گل در گلدان، کاشتن گل در ایوان، پشت پنجره ها، کناره های اتاق و… ایجاد شود.
یکی از گیاهانی که به واسطه رنگی بودن برگ هایش طرفداران بسیار دارد حسن یوسف است که شاید خیلی ها با دیدن این گیاه زیبا حسرت داشتن آن در محیط منزل یا کارشان را داشته باشند.احتمالا این جمله را بارها از افراد مختلف شنیده اید که “حسن یوسف رو خیلی دوس دارم اما نگه داشتننش خیلی برام سخته” در این قسمت سعی میکنیم تا یک سری از مواردی که در نگهداری و دوام این گیاه موثر است بیان کنیم:
نور دوسته و به نور کافی نیاز دارد،پس اگر منزل شما خیلی آفتاب گیر نیست سراغ این گیاه نروید،چون اگر در معرض نور کافی نباشد رشدی علفی پیدا خواهد کرد و ظاهر جذابش را از دست خواهد داد
نیم سایه برایش بهترین مکان است،به ویژه آفتاب صبح و غروب که ملایم است برایش بسیار مفید است
نور مستقیم در روزهای گرم باعث سوختگی برگ ها می شود
برای حفظ رطوبت محیط روی برگ ها آب نپاشید چون احتمال ایجاد بیماری های قارچی و لکه دار شدن برگ ها را زیاد میکند،از روش سنگریزه و آب استفاده کنید(گلدون روی سنگ قرار بگیره و با آب در تماس نباشه)
همین امروز گل خودتون را پیدا کنید و همراه داشته باشید .
به کوشش :
شکوفه طهماسبی – پشتیبانی شرکت نرم افزار اسپاد
منابع :
Safانجمن بین المللی گل وگیاه امریکا مترجم:مهتاب خسروشاهی
آموزشگاه علوم کشاورزی ایران

• •

نظرات کاربران
فروشگاه آنلاین Shop.torfehnegar.ir
مشاوره فروش 021 22221142
پشتیبانی تلفنی 021 23067
درخواست پشتیبانی